Kościół w Sosnowej

św. Maternusa biskupa

Pochodzi z połowy XVIII w. Wzniesiony został przez kamienieckich cystersów, konsekrowany w 1799 r. Świątynia w Sosnowej jest murowaną budowlą z barokową wieżą. Składa się z jednoprzestrzennej nawy oraz prezbiterium, które zamyka trójboczna absyda. Przy nim znajduje się zakrystia.

Wnętrze świątyni nakryte jest sklepieniami żaglastymi (tzw. kopa czeska). W kościele w Sosnowej zachowało się barokowe wyposażenie wnętrza z XVIII wieku. Ołtarz główny wyposażony jest w obraz św. Saternusa biskupa, po obu stronach znajdują się figury św. Floriana i św. Ignacego z Loyoli. Z boku usytuowany jest ołtarz boczny i ambona, a obok stoi chrzcielnica.

Całe barokowe wyposażenie zostało w 2007 i 2008 roku całkowicie poddane renowacji konserwatorskiej. W 2005 r. kościół został odnowiony i osuszony, założono także chodniki z betonowej kostki wokół świątyni.