Kronika parafialna

2 maja 2021

W dniu dzisiejszym w naszym kościele parafialnym odbył się, pierwszy z pięciu, koncert w ramach prezentacji organowych "Z muzyką organową przez wieki". Organizatorami tego wydarzenia są organiści z naszej parafii, Panowie: Jan Jakimiszyn i Emil Koprzak.fot. Parafia
29 grudnia 2019 - 1 stycznia 2020

W tych dniach członkowie naszej kamienieckiej Wspólnoty Oazowej EKG Serca witali Nowy Rok na balu w Sokołowsku, gdzie przebywali na młodzieżowej Oazie.
Więcej informacji oraz link do zdjęć w zakładce  Spotkania i wyjazdy integracyjne
21 września 2019

W tym dniu, w Wambierzycach odbywał się Diecezjalny Festiwal Młodych Light for Life, w którym uczestniczyła również młodzież z naszej parafii wraz z opiekunem - księdzem Mariuszem Maluszczakiem.

Fotografie z wyjazdu w 
Więcej informacji w zakładce 
Spotkania i wyjazdy integracyjne
3 - 19 sierpnia 2019

Od 3 sierpnia 2019 roku grupa starszej młodzieży z naszego dekanatu, wraz z opiekunem - księdzem Mariuszem Maluszczakiem, uczestniczyła w Oazie Nowego Życia w Rabce koło Zakopanego.

Więcej informacji w zakładce  Spotkania i wyjazdy integracyjne
16 lipca - 1 sierpnia 2019

Od 16 lipca 2019 roku grupa młodzieży z najstarszych klas szkoły podstawowej wraz z opiekunem - księdzem Mariuszem Maluszczakiem, uczestniczyła w Oazie Nowej Drogi w Jaworzynce koło Katowic.

Więcej informacji w zakładce  Spotkania i wyjazdy integracyjne
10 - 13 lipca 2019

10 lipca 2019 roku Liturgiczna Służba Ołtarza wraz z opiekunem - księdzem Mariuszem Maluszczakiem, wyjechała na wspólny wypoczynek do Borowic koło Karpacza.
Podczas wyjazdu (do 13 lipca) czas upływał na wspólnym zwiedzaniu, zdobywaniu szczytów, zabawie i modlitwie, a przede wszystkim na wzajemnym poznawaniu się i integracji. 


Fotografie z wyjazdu w 
Więcej informacji w zakładce 
Spotkania i wyjazdy integracyjne
23 czerwca 2019

Młodzież z Kamieńca Ząbkowickiego zaangażowana w Oazę - EKG Serca, Służbę Liturgiczną oraz Grupę Muzyczną wspólnie świętowała zakończenia roku formacji
i rozpoczęcia zasłużonych wakacji.
Młodzież z naszej parafii i okolic ma możliwość tworzenia przyjaźni, poznawania siebie, drugiego człowiek, wiary i Boga w dwóch grupach - młodszej i starszej grupie Służby Liturgicznej
, a także Wspólnocie Młodzieżowej Ruchu Światło Życie - Oaza EKG Serca oraz rozwijania talentów muzycznych w trzeciej grupie - Scholi Młodzieżowej. Podczas wspólnego spotkaniu ci młodzi ludzie pokazali, że mimo spotkań w trzech różnych grupach i wspólnotach są członkami JEDNEJ Wspólnoty Kościoła, stąd na zakończenie dla jednych pierwszego, a dla innych kolejnego roku formacji spotkali się wszyscy razem, aby przy wspólnym ognisku, grach planszowych i „czymś w stylu” meczy piłki nożnej podsumować rok formacji i posługi przy parafii, a rozpocząć czas wakacji. JEDNAK, jeśli ktoś myśli, że te dwa miesiące wakacji będą dla młodych czasem wielkiej ciszy w naszej parafii to grubo się myli! W planach wiele wspólnych wyjazdów.

   
28 marca 2018

Od roku w naszej parafii realizowany był projekt partnerski "Łączy nas wiara" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Interreg V - A Republika Czeska - Polska 2014-2020 "Przekraczamy granice" oraz budżetu państwa,
za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. 
W Wielkim Tygodniu zakończyły się prace nad projektem, a efektem rocznych wysiłków było stworzenie WYSTAWY SZAT I PARAMENTÓW LITURGICZNYCH, której otwarcie miało miejsce 28 marca, w Wielką Środę. Ekspozycja ta jest częścią przygotowywanego Muzeum Kamienieckich Cystersów, którego otwarcie planowane jest w czerwcu bieżącego roku.
Uczestnicząca w otwarciu delegacja z partnerskiego Neratova zaprosiła wszystkich uczestników na otwarcie symetrycznej wystawy strony czeskiej zaplanowane w Wielki Piątek.
 

Fotografie z uroczystości  w 
15 sierpnia 2017

We wtorek, 15 sierpnia, obchodziliśmy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - patronki parafii. Obchody odpustu rozpoczęły się tradycyjnie o godzinie 13
00 uroczystą sumą odpustową. Liturgię koncelebrowali księża naszej parafii oraz były proboszcz naszej parafii: ksiądz Rafał Kozłowski oraz nasz gość z Czech - Josef Suchár. Wraz z księdzem Josefem Suchárem przybyli do nas bardzo licznie (cały autobus) z rewizytą pielgrzymi z partnerskiej miejscowości Neratov w górach Orlickich. Po mszy świętej krótko przedstawiliśmy naszym gościom historię kościoła i zaprezentowaliśmy zabytki świątyni. Następnie wszyscy udaliśmy się na kamienieckie błonie, gdzie uroczyście rozpoczęto kolejny Piknik Rodzinny. Obchody święta patronki kościoła w Neratovie mają nieco inną formułę, dlatego nasi goście z Czech byli bardzo zainteresowani i czynnie włączali się do zabawy. 

                  
Fotoreportaż z pikniku dostępny na stronie doba.pl

13 sierpnia 2017

W niedzielny poranek grupa prawie trzydziestu pielgrzymów z naszej parafii pod opieką naszego proboszcza, księdza Wojciecha Jarosława Dąbrowskiego, udała się z wizytą do zaprzyjaźnionej parafii w Czechach, do Neratova w górach Orlickich. Autobus był eskortowany przez motocyklistów z zaprzyjaźnionego klubu motocyklowego MotoFrankenstein. Wizyta w Neratovie rozpoczęła się uczestnictem w uroczystej Mszy świętej. Po Mszy świętej grupą pielgrzymów zaopiekowała się Pani Violetta, która opowiedziała krótko o historii Neratova.
Była to niemiecka wioska Bärnwald. Wioska ta w połowie XVII wieku stała się miejscem pielgrzymek za przyczyną figurki Marii Panny i źródełka, którym przypisywana była cudowna moc. W latach dwudziestych XVIII wieku  rozpoczęto budowę kościoła w barokowym stylu. W maju 1945 jeden z sowieckich żołnierzy w trakcie wycofywania się wystrzelił z pancerfausta, od uderzenia którego kościół zaczął płonąć. Niemieccy mieszkańcy próbowali odbudować strawiony ogniem dach, jednakże zostali przesiedleni zaś sama wioska opustoszała. Pozostałą po kościele ruinę planowano wyburzyć, jednakże brakło na to środków.
Wszystko zmieniło się w 1989 roku, kiedy do Neratova przybył ksiądz
Josef Suchár oraz ludzie planujący odratować kościół oraz ożywić wioskę leżącą u jego podnóża. Do zrekonstruowanych domów wprowadziły się rodziny zastępcze.
W 1992r założone zostało Stowarzyszenie Neratov, które razem z parafią kontynuuje renowację kościoła, rozwija życie we wsi oraz pomaga i wspiera dzieci niepełnosprawne. Głównym elementem wyróżniającym kościół na tle innych
jest przeszklony dach w kształcie krzyża, który zrobił na kamienieckich pielgrzymach ogromne wrażenie. Po wysłuchaniu krótkiej historii pielgrzymi udali się na przygotowany w karczmie posiłek (sałatka ziemniaczana oraz schabowy). Po obiedzie czas wolny, który każdy poświęcił na inne atrakcje. Jedni poszli zwiedzać wioskę, drudzy wrócili do kościoła, aby bliżej zapoznać się z tą przepiękną barokową budowlą, a jeszcze inni po prostu położyli się na trawie i w pięknym słonecznym dniu oddali się przyjemności wylegiwania. O godzinie 1430 wszyscy ponownie zgromadzili się w pobliżu kościoła, gdzie zaplanowany był koncert znanej czeskiej piosenkarki Marii Rottrovej. Jako goście otrzymaliśmy możliwość wejścia na chór, z którego cały koncert było bardzo dobrze słychać, a dodatkowo bardzo dobrze widać. Nie mogliśmy pozostać do końca koncertu, ponieważ zgodnie z planem o godzinie 1530 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Był to bardzo mile spędzony dzień pełen wrażeń, a nasi nowi znajomi z Neratova już za dwa dni przyjadą do nas z rewizytą na nasz odpust.

                                                                       
Fotoreportaż uczestników pielgrzymki
26 czerwca 2017

Zmiany personalne w parafii Kamieniec Ząbkowicki.
Wikariuszem w Kamieńcu Ząbkowickim został ustanowiony neoprezbiter ks. Mariusz Maluszczak, pochodzący
z parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie - Słupcu.
Dotychczasowy wikariusz ks.Jacek Piskrzyński, pełniący tę funkcję od 2016 roku,
został ustanowiony wikariuszem w
parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie Słupcu..


Fotografie z uroczystości w       Galerii
fot. Barbara Deryło


 

8 czerwca 2017

Na czwartkowej Mszy świętej młodzież z naszej parafii przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 1600.
Sakrament bierzmowania z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Stefana Regmunta przyjęło 69 osób.
 

  

Więcej fotografii w 
fot. Barbara Deryło
 4 czerwca 2017

Jak co roku w naszej Parafii, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Mszy świętej o godzinie 1100 przeżywaliśmy Pierwszą Komunię świętą. Do Sakramentu przystąpiło 39 dzieci, w tym 20 chłopców i 19 dziewczynek; 35 dzieci było ze szkoły w Kamieńcu Ząbkowickim, 3. dzieci z Ząbkowic Śląskich, a 1 chłopiec z Londynu.

  

Więcej fotografii w 
fot. Stanisław Kużdżał
28 lutego - 5 marca 2017

28 lutego powitaliśmy w naszej parafii figurę Matki Bożej z Fatimy i rozpoczęliśmy okres peregrynacji oraz misji świętych które potrwały do 5 marca. W czasie misji gościliśmy ojca franciszkanina Piotra Paradowskiego, rekolekcjonistę z Zielonej Góry, który prowadził nauki misyjne. Ceremonię powitania i instalacji figury Matki Bożej z Fatimy oraz relikwii prowadził Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec.


Więcej fotografii w 
fot. Stanisław Kużdżał
21 listopada 2016
   
Do naszej świątyni powróciły po konserwacji obrazy i rzeźby z dwóch bocznych ołtarzy: Matki Boskiej Bolesnej autorstwa Thomasa Weisfelda z 1712 r. oraz św. Bernarda powstałego w latach 1708–1710, będącego dziełem Antona Jorga, Johanna Christopha Liški i Christopha Johanna Königera. Prace konserwatorskie, dzięki dotacji UMWD i WKZ, prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Ryszarda Wójtowicza i jego małżonki Danuty Drabik-Wójtowicz. Szczególnie cenny jest obraz z wizją św. Bernarda autorstwa Johanna Christopha Liški, który był tak zniszczony, że nie rozpoznano w nim oryginału i przez lata  uznawany był za zaginiony. Dzięki żmudnej pracy konserwatorów prezentuje się obecnie niemal tak, jak 300 lat temu.fot. powyżej Barbara Deryło

Więcej fotografii w 
fot. ze zbiorów parafii
20 października 2016

W tym miesiącu zakończono prace nad konserwacją trzech pierwszych okien witrażowych w południowej ścianie naszego kościoła. Efekty są spektakularne.
Na przyszły rok zaplanowano konserwację kolejnych okien.fot. Dariusz Chmielewski oraz ks. J.W. Dąbrowski29 czerwca 2016

Zmiany personalne w parafii Kamieniec Ząbkowicki.
Wikariuszem w Kamieńcu Ząbkowickim został ustanowiony ks. Jacek Piskrzyński, dotychczasowy wikariusz parafii w Jedlinie Zdroju.
Dotychczasowy wikariusz ks. Marcin Januszkiewicz, pełniący tę funkcję od 2013 roku,
został ustanowiony wikariuszem parafii w Stroniu Śląskim.Fotografie z uroczystości w       Galerii
fot. Barbara DeryłoSierpień 2015
   
W sierpniu 2015 roku przy ambonie pojawiło się rusztowanie.
Prowadzono prace, które kończyły konserwację ambony rozpoczętą w roku 2014.
Prace konserwatorskie prowadzone były przez Danutę Drabik-Wójtowicz i Ryszarda Wójtowicza – Konserwatorów i Restauratorów Dzieł Sztuki wraz z zespołem konserwatorskim. W roku 2014 z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach etapu I, wykonano konserwację zwieńczenia czyli baldachimu ambony. W bieżącym roku realizowano etap II konserwacji, w ramach którego prowadzono prace przy zaplecku, koszu i balustradzie wraz z wejściem. Prace wykonano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Urzędu Gminy Kamieniec Ząbkowicki przy udziale własnym parafii.

Ambona jest wybitnym dziełem wczesnobarokowej snycerki i rzeźby autorstwa Christopha Johanna Königera. Powstała w pierwszym dziesięcioleciu XVIII wieku i należy do najciekawszych kazalnic śląskich epoki baroku obok ambony Matthiasa Steinla z klasztoru w Lubiążu, kazalnicy z kościoła w Bardzie i ambony Johanna Riedela z kościoła w Świdnicy. Ambona jest niezwykle rozbudowana: kosz wsparty na podwieszce podtrzymywanej przez frunące anioły, schody z monumentalną, bogato dekorowaną balustradą opinającą gotycki filar oraz piętrząca się partia baldachimu ambony w formie pnącej się do góry piramidy z chmur, stanowiącej tło dla starotestamentowej sceny Snu Jakuba, nie znajdują analogii w polskiej, a nawet europejskiej rzeźbie barokowej. Drzwi bramki, parapet schodów, korpus i zaplecek zdobią medaliony z reliefami przedstawiającymi poszczególne historie z Księgi Rodzaju: Gościnność Abrahama, Sara z aniołem i narodziny Izaaka, Ofiarowanie na górze Moria, Sługa Abrahama i Rebeka przy studni, Ezaw sprzedający Jakubowi swe pierworództwo, Jakub otrzymujący podstępnie błogosławieństwo, Jakub ze stellą Betel, Walka Jakuba z aniołem, Namaszczenie Dawida. Kosz dekorują dwie figury aniołów grających na lutni i harfie. Baldachim przedstawia scenę Snu Jakuba: podstawa imitująca kamienną skałę z pniami, drobnymi roślinami i palmą, powyżej piramida z chmur, o którą oparta jest drabina z wchodzącymi na nią aniołami. Na jej szczycie figura Boga Ojca błogosławiącego prawicą – obietnica raju. Pomimo, że motyw ten był bardzo popularny przy dekorowaniu ambon, to jednak tak monumentalne, pełnoplastyczne przedstawienie jest unikatem nie spotykanym nigdzie więcej w całej Europie.
 
Ambona przed konserwacjąAmbona po konserwacji

Więcej fotografii w 
fot. ze zbiorów parafii


     

29 czerwca 2013

W tym dniu nastąpiły w naszej parafii duże zmiany personalne.
Nowym proboszczem parafii i dziekanem dekanatu Kamieniec Ząbkowicki
został ustanowiony ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski,
dotychczasowy proboszcz w Milikowicach.
Dotychczasowy proboszcz i dziekan dekanatu Kamieniec Ząbkowicki,
ks. Rafała Kozłowski, po dziesięciu latach pełnienia tej funkcji,
został ustanowiony proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy.
Wikariuszem w Kamieńcu Ząbkowickim został ustanowiony ks. Marcin Januszkiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu.
Dotychczasowy wikariusz ks. Daniel Kapłon, pełniący tę funkcję od 2008 roku,
został ustanowiony wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy.
źródło: http://www.krolowapolski.swidnica.pl

fot. Lidia Wiśniewska i Barbara Deryło

Fotografie z uroczystości powitania nowych księży
w parafii Kamieniec Ząbkowicki w 
      Galerii10 listopada 2012

Do kościoła powróciły odrestaurowane dwa obrazy z ołtarza głównego pędzla Michała Willmanna oddane do konserwacji na początku czerwca. Główny przedstawia Wniebowzięcie NMP (5,5 m wysokości). Drugi, owalny, umieszczony wyżej, przedstawia Trójcę Świętą. 
Przy konserwacji pracowały cztery osoby z pracowni Ryszarda Wójtowicza. Środki przeznaczone na renowację obrazów zostały pozyskane  z Urzędu Marszałkowskiego i Konserwatorskiego we Wrocławiu.
fot. eMKa/Express-Miejski.pl


stat4u